nie było, a ludzie jednak jakoś musieli wykonywać różne prace na wysokościach. No cóż, robili, ale i wypadkowość była większa. W niektórych działaniach podnośnik to podstawa. I tak np. nie obywają się bez niego elektrycy. Wszelakie naprawy, konserwacje czy wymiana trakcji elektrycznej odbywa się właśnie z podnośnika. To wygodne, ale przede wszystkim bezpieczne. Wszak nie trzeba nikomu jakoś specjalnie tłumaczyć, że praca elektryka niesie za sobą ogromne ryzyko, bo to powszechnie wiadomo. Jeden zbędny ruch i już po człowieku.
Podnośniki doskonale sprawdzają się też, kiedy trzeba umyć czy pomalować ścianę wysokiego budynku. Drabina nie załatwi sprawy, zwyżka jest zdecydowanie bardziej przydatna i oczywiście bezpieczniejsza.
A skąd wziąć taki sprzęt? Trzeba wynająć i po sprawie. Na szczęście nie ma z tym w zasadzie najmniejszego problemu, bo na rynku mamy stosunkowo dużo firm, które świadczą usługi w zakresie wynajmu różnych sprzętów. Trzeba tylko baczniej rozejrzeć się, a na pewno znajdziemy stosownych usługodawców.
Wszelkie prace na wysokościach wymagają odpowiedniego
Wszelkie prace na wysokościach wymagają odpowiedniego sprzętu. Podnośnik i zwyżka to podstawowe z nich. Ułatwiają one dostęp do trudnych miejsc na wysokości. Oprócz tego, praca w tego typu pomocnym urządzeniu jest bezpieczna. Odpowiednio przystosowany kosz w pełni chroni pracującego. Podnośniki stosuje się do różnego typu prac w energetyce, leśnictwie, budownictwie itp. Służby ratunkowe są wyposażone w sprzęt, którego charakterystyka odpowiada wyłącznie znanym im przypadkom. Stosują na przykład różnego rodzaju wysuwane drabiny. Uniwersalne zwyżki wykorzystywane są w pracach różnych resortów także ich charakter odpowiada wielu czynnościom. Urządzenie takie można zakupić, jeżeli wiemy, że będziemy z niego dosyć często korzystać. W przypadku gdy potrzeby są sporadyczne, korzystamy z usług wypożyczalni takiego sprzętu. Koszty są niewielkie a pomoc duża.
Podczas prac na wysokościach musimy pamiętać o zachowaniu szczególnego bezpieczeństwa. Zwłaszcza gdy prowadzimy prace z elektrycznością. Również podczas silnych wiatrów należy pamiętać o grożącym nam niebezpieczeństwie.
Sprzęt, który przystosowany jest do prac w trudnych warunkach niezmiernie ułatwia nam funkcjonowanie. Prace takie można wykonać łatwiej, szybciej i bezpieczniej.
Zwyżka powinna być oznaczona specjalnymi znakami
Zgodnie z przepisami Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, za prace na wysokościach należy uznać wszelkie czynności wykonywane co najmniej 1,0 metr od poziomu powierzchni terenu lub podłogi. Jak należy zabezpieczyć miejsce pracy?
Właściwa ochrona pracownika
Obowiązkowym elementem ochronnym, w trakcie pracy zwyżką, jest zabezpieczenie głowy za pomocą specjalnych kasków ochronnych. Przepisy te są surowo przestrzegane, a niestosowanie się do zasad grozi nałożeniem na pracodawcę wysokich kar finansowych. Czy zwyżka wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń w postaci szelek ochronnych? Prace na wysokościach, wykonywane w podnośniku koszowym, nie wymagają od pracowników noszenia szelek zabezpieczających. Warunkiem tej decyzji jest brak konieczności wychylania się poza obręb podnośnika. Zatem jeśli pracownik chroniony jest przez balustradę kosza, nie ma konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń.
Ważne jest również właściwe zabezpieczenie stanowiska pracy. Zwyżka powinna być oznaczona specjalnymi znakami, z których jasno będzie wynikać ostrzeżenie o pracach na wysokości. Tabliczki "prace na wysokościach" kupić można w specjalnych sklepach budowlanych lub w dedykowanych sklepach internetowych.
Po złożeniu takie urządzenie jest łatwe
Przy wykonywaniu prac związanych z montażem elementów zawieszonych wysoko ważne jest przygotowanie zaplecza technicznego. Rusztowania są nieporęczne i wymagają duże ilości powierzchni. Przy przekroczeniu określonej przepisami wysokości rusztowania powinny być mocowane kotwami do ściany. Alternatywą jest podnośnik koszowy. Często jest on mocowany na pojeździe, dzięki czemu może on dojechać w dowolne miejsce dokładnie tam, gdzie wykonywane są prace. Ramie podnośnika zapewnia możliwość ustawienia podestu w taki sposób, aby pracownicy mieli wygodny dostęp do elementów montowanych.
Inne mobilne rozwiązania
Prace na wysokościach wykonywane wewnątrz hal są realizowane z użyciem platformy nożycowej. Taka zwyżka zbudowana jest na podwoziu czterokołowym z możliwością zastosowania napędu i sterowania kierunkiem jazdy. Wykonawca może dowolnie ustawić takie mobilne rusztowanie i dopasować je do warunków architektonicznych. Płynna regulacja wysokości poprawia komfort prac oraz efektywność osób wykonujących powierzone im zadania. Po złożeniu takie urządzenie jest łatwe do transportowania i przewożenia na inny plac budowy. Należy pamiętać o aktualnych badaniach technicznych, aby wyposażenie zapewniało bezpieczeństwo pracownikom i osobom przebywającym w pobliżu.
Prace na wysokościach są szczególnie niebezpieczne
Codziennie w polskich zakładach pracy dochodzi nawet do kilkudziesięciu tysięcy wypadków, w tym również śmiertelnych. Mają one miejsce przede wszystkim podczas wykonywania robót wiążących się z szczególnym stopniem ryzyka, do których zalicza się między innymi prace na wysokościach. Wiele osób nie ma świadomości, iż podnośnik, zwyżka czy dźwig, wymagają obsługi przez osoby o odpowiednim stopniu przygotowania oraz posiadających wymagane do tego rodzaju prac zdolności psychofizyczne.
Prace na wysokościach są szczególnie niebezpieczne w przypadku gdy wykonujący je robotnicy mają niską świadomość zagrożenia jakie może im towarzyszyć. Ponadto bardzo często dochodzi do sytuacji, gdy sprzęty takie jak podnośnik czy zwyżka są stosowane bez uprzedniego zaplanowania robót oraz rozpoznania zagrożenia, jakie może wystąpić podczas ich realizacji.
Prace na wysokościach wymagają również licznych szkoleń oraz instrukcji, gdyż niedoinformowany pracownik stanowi ogromne zagrożenie zarówno dla siebie, jak i dla innych osób przebywających w jego otoczeniu.
Do wypadków dochodzi również bardzo często na skutek braku lub ograniczenia ilości osób nadzorujących, które powinny z boku obserwować przebieg robót oraz koordynować prace poszczególnych jednostek.